01 August, 2022


Kemi kënaqësinë të shpallim anëtarët e jurisë për edicionin e këtij viti të festivalit. I shtrirë në tetë kategori konkurrimi, kjo përzierje e larmishme profesionistësh dhe entuziastësh të filmit do të shikojë dhe vlerësojë filmat gjatë festivalit dhe do të përzgjedhë filmat e tyre të preferuar nga një grup prej 109 filmash, që përfaqësojnë 58 vende.

BALKAN DOX 

 

ALESSANDRO STELLINO  kritik filmi dhe programues i festivalit, është drejtor artistik i Festivalit të Popoli dhe i IsReal - Festival di Cinema del Reale. Ai jep kurse filmi në Civica Scuola di Cinema në Milano, NABA Milano dhe CISA Locarno. Ai themeloi tremujorin e filmit në internet Filmidee (www. filmidee.it).

MARIJA ZIDAR është një regjisore sllovene. Dokumentari i saj i vlerësuar me çmime Reconciliation u shfaq premierë në CPH:DOX dhe u zgjodh për IDFA Best of Fests, Sydney FF, Sarajevo FF dhe ZINEBI, ndër të tjera. Çmimet përfshijnë filmin më të mirë ballkanik në DokuFest Prizren, Regjisoren më të mirë femër në Sofia DocuMental dhe dokumentarin më të mirë në Festivalin e Filmit Slloven. Prejardhja e saj është në gazetari (BA në Gazetari; BA në Gjuhë dhe Letërsi Angleze) - dhe ka doktoruar në Sociologji në Universitetin e Lubjanës. Ajo është e apasionuar pas prezantimit të historive të çështjeve sociale të hulumtuara tërësisht.

MELIS BEHLIL është Profesoreshë e Asociuar i Studimeve të Kinemasë dhe Kryetare e Departamentit të Radios, Televizionit dhe Kinemasë në Universitetin Kadir Has në Stamboll, Turqi. Ajo ka qenë një studiuese vizitore në Institutin e Teknologjisë në Massachusetts,Ajo ka qenë një studiuese vizitore në Institutin e Teknologjisë në Massachusetts, një bashkëpunëtore kërkimore në Universitetin e Stokholmit dhe një anëtare themeluese e Rrjetit Evropian për Studime Kinema dhe Media (NECS). Përveç mësimdhënies dhe detyrave të tjera akademike, ajo shkruan recensione filmash për botime të ndryshme, bashkëdrejton një emision javor në radio dhe është anëtare e Shoqatës së Kritikëve të Filmit Turk dhe FIPRESCI (Federata Ndërkombëtare e Kritikëve të Filmit).

 

INTERNATIONAL FEATURE DOX

 

DANIELLA SHREIR është themeluesja dhe bashkëredaktorja e Another Gaze, një revistë e filmave dhe feminizmave, dhe krijuesja e Another Screen, një platformë transmetimi falas që përmban programe kalimtare dhe retrospektiva filmash nga gra kineastësh,tani në dispozicion me titra në shumë gjuhë dhe kontekstualizuar nga intervistat dhe shkrimet e reja. Këtë vit, së bashku me bashkë-redaktorin e Another Gaze, Missouri Williams, ajo do të lançojë gjurmën botuese të Another Gaze, Another Gaze Editions. Ajo gjithashtu punon në prodhimin e filmit dhe është një dizajnere grafike, fotografe dhe përkthyese e gjuhës frënge, e teksteve duke përfshirë My Mother Laughs nga Chantal Akerman (Silver Press), i cili fitoi një çmim PEN në 2019, dhe një koleksion të ardhshëm tekstesh nga Marguerite Duras për kinemanë e saj.

JOOST DAAMEN është një programues i vjetër në IDFA. Ai ka një diplomë master në Studime Filmi nga Universiteti i Amsterdamit. Që nga viti 2005, ai punon për departamentin e programit të IDFA. Gjatë viteve, ai ka kontribuar dhe programuar në programet kryesore (jo)konkurruese dhe programin Paradocs, dhe ka (bashkë)kuruar programe fokusi.

NIKLAS ENGSTRØM ndihmoi në nisjen e CPH:DOX – Copenhagen Intl. Film Dokumentar Festivali -së bashku me ish-CEO Tine Fischer në 2003, dhe që atëherë ka qenë duke punuar për ta kthyer programin e festivalit në një program relevant, ambicioz dhe emocionues të përballen me botën, duke tërhequr si për audiencën kombëtare ashtu edhe për industrinë ndërkombëtare të filmit. Në vitin 2015, Niklas mori rolin e Shefit të Programit në CPH:DOX dhe që nga vera e vitit 2021 është Drejtor Artistik i Fondacionit të Festivaleve të Filmit të Kopenhagës, duke përfshirë CPH:DOX dhe festivalin e filmit për fëmijë Buster.

 

INTERNATIONAL SHORT DOX

 

JOHN CANCIANI është një koleksionist filmash që prej se ka qenë adoleshent. Eksperiencat e para në kurimin e filmave i mori kur themeloi dhe organizoi një klub filmi në Winterthur. Në vitin 2009 ai u bë anëtar i ekipit përzgjedhës dhe anëtar i bordit në Festivalin Zviceran të Filmit Rinor në Cyrih. Në vitin 2009 ai iu bashkua Internationale Kurzfilmtage Winterthur dhe ishte, ndër të tjera, Drejtues i Programit Rinor, Programues i Konkursit Ndërkombëtar dhe Asistent i Drejtorit Artistik. John është gjithashtu kurator filmi në Kino Cameo Winterthur, ku këshillon menaxherin e programit, kuron rregullisht programet filmike dhe moderon bisedat filmike. Ai ka një Master në Studime të Avancuara në Kurim nga ZHdK dhe ka qenë redaktor i numrit nr. 23 të revistës për kurimin "E ardhmja e filmit të shkurtër". Ai është anëtar i Akademisë Zvicerane dhe Evropiane të Filmit, Anëtar Bordi në Pro Short dhe Konferenca e Filmit të Shkurtër.

MARYAM TAFAKORY nga Irani është një artiste dhe kineaste, kolazhet tekstuale e filmike të së cilës gërshetojnë poezinë, dokumentarin, arkivin dhe materialet e gjetura. Ajo është e vendosur midis Londrës dhe Shirazit. Tema të tilla si poezia, politika, feja dhe eksplorimet ekzistenciale japin frymëzim për punën e saj. Filmat dhe instalacionet e Tafakory-t janë shfaqur dhe ekspozuar në dhjetëra festivale evropiane të filmit. Ajo u nominua për çmimin Tiger dhe Found Footage Award në edicionin e 47-të të IFFR, Çmimin më të Mirë të Shkurtër në edicionin e e 67-të të MIFF dhe ka marrë disa çmime të tjera, duke përfshirë filmin më të mirë të shkurtër në Documenta Madrid, filmin më të mirë të shkurtër në Festival de Cine Lima Independiente dhe dy herë Çmimin Aesthetica Emerging Art në MB. Në vitin 2019, ajo u nderua me çmimin Flaherty/Colgate Distinguished Global Film Project in Residence. Nazarbazi i saj i shkurtër, një premierë botërore në IFFR 2022 në Konkursin e Shkurtër Ammodo Tiger, eksploron prokse imagjinative përmes të cilave mund të sugjerohen aktet e intimitetit pa u portretizuar drejtpërdrejt, duke iu referuar rregullave të censurës brenda kinemasë iraniane.

TEVFIK RADA është hulumtues me bazë në Prizren. Ai ka diplomuar në master në Sociologji me temën "Lidhja midis hekurudhave dhe kinemasë avangarde në vitet e formimit të Bashkimit Sovjetik". Rada ka realizuar disa programe filmike si dhe kërkime historike dhe artistike në Lumbardhi duke përfshirë ‘Formimi i Kombit’, ‘Kinofigurimi’ dhe ‘Kuhle Vampe’. Është anëtar dhe studiues në kolektivin botues Pykë-Presje.

 

INTERNATIONAL SHORTS

 

FRIDA MÅRTENSSON është një prodhuese dhe drejton kompaninë e prodhimit me bazë në Stokholm Verket Produktion. Së fundmi ajo prodhoi Successful Thawing of Mr Moro dhe The Night Train me regji të Jerry Carlsson. Successful Thawing of Mr Moro pati premierën e saj ndërkombëtare në TIFF 2021.Filmi i saj i parë i shkurtër si producent, Shadow Animals nga Jerry Carlsson, është shfaqur në mbi 100 festivale filmi në mbarë botën dhe ka fituar çmime ndër të tjera në Clermont-Ferrand dhe Palm Springs Short Fest.Përpara se të fillonte në Verket Frida ishte Producente e Asociuar në Garagefilm International, duke punuar në një sërë filmash të vlerësuar nga kritika dhe me çmime si Call Girl nga Mikael Marcimain, Something Must Break nga Ester Martin Bergsmark, Amatorë nga Gabriela Pichler dhe The Heart nga Fanni Metelius. Frida është aktualisht në postproduksion me The Year I Started Masturbating nga Erika Wasserman në kompaninë e prodhimit Gimme a break, dhe në zhvillim, ndër të tjera, me filmat artistikë Fires nga Jerry Carlsson dhe Ugly nga Johanna Pyykkö në Verket Produktion.

LINN LÖFFLER është regjisore, muzikante dhe ka qenë aktive në fushën e prodhimit të filmit dhe menaxhimit kulturor që nga viti 2007. Përveç kësaj, ajo është një anëtare themeluese e kolektivit të pavarur të filmit LaborBerlin. Ajo punon për Berlinale Shorts prej 10 vitesh, që nga viti 2019 punon si koordinatore e programit të seksionit.

SAMIR LJUMA është kinematograf dhe producent i mirënjohur, fokusi i të cilit është kapja e sjelljes njerëzore, marrëdhënieve intime dhe ndërveprimit autentik. Ai është në gjendje të vizatojë piktura të gjalla me shumë shtresa me kamerën e tij dhe qasjen e tij të sinqertë ndaj protagonistëve. I dukshëm në bashkëpunime të ndryshme të suksesshme me regjisorë maqedonas dhe ndërkombëtarë si Sergej Georgiev Via Dinarica - Aventura Maqedonase, Tamara Kotevska dhe Ljubomir Stefanov Lake of Apples, me të cilët ai gjithashtu tregoi dokumentarin artistik Honeyland, që u nominua dy herë për OSCAR, dhe i fitoi tre çmime kryesore në Festivalin e Filmit Sundance. Përveç kësaj ai është themelues i kompanisë së prodhimit të filmit Diverse Film Production. Samiri është fitues i Çmimit të Shoqatës Amerikane të Kinematografisë për kinematografinë më të mirë dokumentare, Çmimin IMAGO, Çmimin IDA, Çmimin Cinema Eye Honors, Çmimin Special të Jurisë Sundance për Kinematografinë më të mirë.

 

HUMAN RIGHTS DOX

 

HELEEN GERRITSEN studioi gjuhët sllave dhe ekonominë në Amsterdam dhe Shën Petersburg. Ajo u transferua në Gjermani në vitin 2003 ku përfundoi një kurs për prodhimin e filmit dhe filloi të punonte si producente dokumentaresh për kompani dhe transmetues të ndryshëm. Heleen kuroi programe filmash dhe prodhoi filma të shkurtër eksperimentalë të vlerësuar me çmime. Në vitin 2009, Heleen prodhoi dokumentarin e saj të parë me metrazh të gjatë dhe ngriti kompaninë e saj të prodhimit. Nga viti 2014 deri në vitin 2016 ajo ishte drejtore e festivalit të Festivalit Evropian të Filmit Dokumentar dokumentART në Neubrandenburg. Që nga tetori 2017, Heleen është në krye të goEast – Festivali i Filmit të Evropës Qendrore dhe Lindore, i cili organizohet nga Instituti Gjerman i Filmit (DFF). Ajo është një anëtare themeluese e Shoqatës së Dokumentarëve të Evropës dhe anëtare e Akademisë Evropiane të Filmit.

PIETER PAUL MORTIER është një nga bashkëthemeluesit dhe drejtori aktual artistik dhe financiar i Courtisane, një platformë për filmin dhe artet audiovizive që organizon një festival vjetor në Ghent (Belgjikë), shumë programe dhe shfaqje gjatë gjithë vitit dhe publikon Cahiers në një baza e rregullt (www.courtisane.be). Ai studioi Artet Audiovizuale / Film dhe video eksperimentale (Sint-Lukas Bruksel) dhe Media (Sandberg Institute Amsterdam). Nga viti 2005 deri në vitin 2010 ai dha mësim në një kurs Skenari jo-fiktivë në Sint-Lukas Bruksel dhe aktualisht është mësues në departamentin e Arteve Mediatike të KASK / Shkollës së Arteve në Ghent. Nga viti 2005 deri në vitin 2013 dhe në vitin 2019 ka punuar si kurator për artet pamore, median dhe artin e zërit në qendrën e arteve STUK në Leuven.

RINA KIKA është avokate dhe studiuese për të drejtat e njeriut. Ajo ka përfaqësuar me sukses rastin e Blert Morinës, një prej trans personave të parë që ka kërkuar njohjen ligjore të gjinisë në Kosovë. Në vitin 2020, asaj iu dha një Fellowship nga Shkolla Juridike Duke dhe punoi me Amnesty International, me të cilën vazhdon të bashkëpunojë. Ajo punon në çështje të ndryshme të të drejtave të njeriut me fokus të fortë në të drejtat e grave, të drejtat e LGBTIQ+ dhe të drejtat e romëve, ashkalive dhe egjiptianëve. Rina ka dy diploma master, nga Universiteti i Zurich në Zvicër dhe Universiteti Duke në SHBA.

 

GREEN DOX 

 

JELENA MAKSIMOVIĆ është diplomuar për montazh filmi në Fakultetin e Arteve Dramatike në Beograd. Ajo jep mësim në Fakultetin për Media dhe Komunikim në Beograd, Departamenti i Arteve Digjitale, që nga viti 2015. Si redaktore, ka punuar në filma si The Load (2018), You Have the Night (2018), Celts (2021), dhe Landscapes of Resistance (2021) që u shfaq në Kanë, Venecia, Berlin, Lokarno, Roterdam, Toronto dhe shumë të tjera. Ajo ka realizuar dy filma të shkurtër dhe dy artistikë: Taurunum Boy (2018) dhe Homelands (2020). Krahas filmit, ajo ka realizuar bashkëpunime të shumta në video vepra, instalacione hapësinore dhe shfaqje teatrale.

MATTHIEU DARRAS harton dhe drejton disa programe të zhvillimit dhe konsulencës së filmit/talenteve që janë aktive në mbarë botën: First Cut Lab, Pop Up Film Residency dhe Full Circle Lab. Më parë ka themeluar dhe drejtuar rrjetin evropian NISI MASA, ka shkruar për revistën Positif dhe ka vepruar si drejtor artistik i TorinoFilmLab. Ai gjithashtu punoi si programues dhe këshilltar për festivalet e filmit në Kanë, San Sebastian dhe Venecia.

RACHEL CAPLAN është një producente krijuese që punon në kryqëzimin e Arteve dhe Mjedisit. Në vitin 2010, ajo krijoi Festivalin e Filmit të Gjelbër të San Franciskos dhe mbi dhjetë vjet e shndërroi festivalin në një nga ngjarjet më të mëdha dhe më me ndikim të këtij lloji, globalisht. Para kësaj, Rachel mbante pozicione në Festivalet e Filmit të Edinburgut, Londrës dhe San Franciskos dhe ishte Drejtoreshë e Festivalit të Festivalit Ndërkombëtar të Filmit të Oqeanit, ekspozita më e madhe e filmit detar në Amerikën e Veriut. Ajo ishte kuratore e ftuar për Festivalin e Parë të Filmit Green në Londër; është lektor i ftuar për Komunikimet Mjedisore në UC Berkeley; dhe është në Komitetin e Projekteve Speciale të Rrjetit të Filmit të Gjelbër. Në vitin 2021, ajo prodhoi Festivalin e Klimës në Skoci, një program ngjarjesh mbarëkombëtare i financuar nga Qeveria Skoceze për të angazhuar publikun në COP26.

 

TRUTH DOX

 

DIANA EL JEIROUDI është një filmbërëse dokumentari, montazher dhe skenarist, filmat e së cilës përmbledhin tensionet dhe kontradiktat socio-politike dhe shtrihen mirë me kalimin e kohës. Ajo filloi si regjisore në moshën 25-vjeçare dhe është më e njohur për filmin e saj të fundit Republika e Heshtjes (La Biennale di Venezia 2021). Gjatë viteve, Diana ka mësuar talente përmes seminareve profesionale të filmit si një mbështetëse afatgjatë e kinemasë dokumentare narrative. Përpjekjet e saj në mbështetjen dhe avancimin e komunitetit dhe kulturës së dokumentarëve, veçanërisht përmes krijimit të DOX BOX në Siri si festivali dhe kampusi më i shquar i filmit dokumentar në rajon, dhe më pas si shoqatë mbështetëse e filmit dokumentar me qendër në Berlin, ka fituar njohjen e saj. Ajo është anëtare e disa akademive të filmit dhe rrjeteve profesionale dhe shërben në mënyrë të përsëritur në komitetet e fondeve të filmit dhe juritë e festivaleve, veçanërisht në Çmimin e Dokumentarit Golden Eye të Festivalit të Filmit në Kanë.

EDHEM FOČO  Studimet i kreu në Sarajevë dhe në Kuala Lumpur, Malajzi. Ai ka pasur një karrierë biznesi në Malajzi dhe ka fituar përvojë në sektorë të ndryshëm biznesi si Konsulencë, Naftë dhe Gaz, Tregti Ndërkombëtare, Teknologji Informative dhe Investime, si dhe media. Ai vlerësohet si iniciatori i hyrjes së Al Jazeera në Ballkan dhe ka qenë drejtor i rrjetit Al Jazeera në Sarajevë që nga viti 2010. Në vitin 2018, së bashku me kolegët e tij, ai ka iniciuar AJB DOC, Al Jazeera Balkans International Film Documentary Festival, më së shumti festivali i shquar i filmave dokumentarë në Bosnje dhe Hercegovinë.

WIM VANACKER pasi studioi psikologjinë në Belgjikë, Wim Vanacker u zhvendos në Dublin për të punuar si psikolog në fushën e varësisë nga droga. Tre vjet më vonë, ai filloi të studionte përsëri në EICAR ku bëri dy filma të shkurtër. Pas diplomimit, ai zbuloi NISI MASA – Rrjeti Evropian i Kinemasë së Re, ku u bë Shef i Departamentit të Skenareve dhe Menaxher i Projektit të financuar nga MEDIA, European Short Pitch. Për pesë vitet e fundit, ai ka qenë anëtar i Komisionit Përzgjedhës për Konkursin Zyrtar të Filmit të Shkurtër të Festivalit të Filmit në Kanë. Për më tepër, ai punon si konsulent redaktues për First Cut Lab dhe është përgjegjës për Worksin-Progress në kontekstin e Festivalit Ndërkombëtar të Filmit të Detit të Kuq. Nga ana tjetër, ai punon si konsulent skenari, këshilltar krijues, programues, kurator dhe tutor për shumë seminare, festivale filmi dhe projekte në zhvillim.

 

NATIONAL

 

CARLA VULPIANI  Krahas diplomave në Studime Kulturore dhe në Praktikë Dokumentare në Milano, ajo filloi karrierën e saj si programuese e festivalit dhe bashkëdrejtore artistike në Festivalin e Filmit në Milano. Producente për studion e animacionit dhe hartave dhe planeve në Dubliner, ajo punon si agjente e shitjeve për filmat e shkurtër për Agjencionin e Filmit Holistic Varicoloured dhe është këshilltare e programeve për TSFM dhe Festivalin Ndërkombëtar të Filmit në Venecia - Orizzonti Short Film Competition.

ERENIK BEQIRI studioi në Akademinë e Arteve, Tiranë ku u diplomua me Master në Regji Filmi. Filmi i tij i fundit me metrazh të shkurtër The Van, ishte pjesë e konkurrencës zyrtare në edicionet e 72-ta të Festivalit të Filmit në Kanë dhe ishte në listën e ngushtë të Oscar-it në vitin 2021. Ai aktualisht po zhvillon projektet e tij të para të filmit artistik, i cili ishte pjesë e Cinefondation dhe Torino Film Lab.

YLL UKA është një Producent me aftësinë për të përfytyruar gjenezën e një ideje kreative dhe për të menaxhuar me sukses projektet konceptuale nga fillimi në fund. I shkathët dhe novator, duke prodhuar vepra frymëzuese me pak burime dhe buxhete të vogla. Ndër titujt e tij të mëparshëm që ka prodhuar është HIVE, i cili u bë filmi i parë në historinë e Sundance që fitoi të tre çmimet kryesore në Konkursin Botëror të Kinemasë Dramatike dhe në listën e ngushtë të Oscars 2022 për filmin më të mirë ndërkombëtar.