White Riot

United Kingdom
2019 — 81 min / Colour and B&W

1

Përshkrimi

Britani, fundi i viteve ’70. Vendi është i ndarë thellë sa i përket migrimit. Fronti Kombëtar, një parti politike fashiste dhe e ekstremit të djathtë, po fiton forcë teksa politikan si Enoch Powell shtyjnë përpara agjenda ksenofobie. I fyer nga një fjalim racist nga Eric Clapton, fotografi i muzikës Red Saunders i shkruan një letër shtypit muzikor, duke bërë thirrje që roku të jetë forcë kundër racizmit. NME, Melody Maker, dhe Sounds të gjitha e publikojnë letrën.

Trailer Zyrtar

Biografia e Regjisorit

Rubika is a writer/director and Screen International Star of Tomorrow, whose films have screened at Sundance, Berlin, Tribeca and Hot Docs. Her mini-doc about David Bowie screened in UK cinemas through Picturehouse and was featured in The Guardian, Rolling Stone, and i-D Vice. Her debut feature, White Riot, was showcased at the Great 8 at Cannes 2018, and she is also working on an expanded version of her David Bowie doc.

Buy Tickets Shiko Filmin Online

Regjisor

Rubika Shah

Producent

Ed Gibbs

Kinematograf

Susanne Salavati

Montazha

Jack Jones

Zërimi

Emma Butt

Shfaqjet dhe Çmimet

Berlinale, Germany, 2020
Special Mention of the Generation 14plus International Jury

BFI, London, United Kingdom, 2020
Winner Grierson Award

Krakow FF, Poland, 2020
Golden Heynal - Special Mention

CPH:DOX, Denmark, 2020

Kontakti

Visit Films
173 Richardson Street
Brooklyn, NY 11222, USA
+1 718 312 8210
[email protected]