Max Richter’s Sleep

United Kingdom
2019 — 99 min / Colour

1

Përshkrimi

Filmi ndjek Max Richterin teksa ai konsolidon performancën më ambicioze të opus të tij tetë orësh të mirënjohur nga kritikët, SLEEP. I përqendruar përreth koncertit të hapur në Los Anxhelos, si dhe në xhirimet nga Berlini, Nju Jorku dhe Parisi, ne zhytemi thellë në jetën dhe procesin e artistit, duke e kapërcyer punën për të eksploruar trashëgiminë e tij. Reflektimet personale nga Max Richteri, dhe arkivi pamor nga partnerja kreative e kamotshme, regjisorja fituese e çmimit BAFTA, Yulia Mahr – bashkë arkitektja e SLEEP – ndihmojnë në ndërtimin e këtij portreti intim – bashkë me kontribuuesit që ndriçojnë edhe skenën edhe tregimin prapa veprës. Nën regjinë e regjisores nga Afrika e Jugut së nominuar për Emmy dhe fituesja e çmimit Natalie Johns, ky portret vizual novator jehon thelbin soditës të veprës së Richterit, duke ofruar një përshkrim poetik të “gjendjes transitore” që përjetojnë shikuesit.

Trailer Zyrtar

Biografia e Regjisorit

Natalie Johns, Emmy-nominated and award winning South African director (DGA), is often found at the point where art and music collide with social consciousness. In 2007, she founded Dig For Fire, a studio capturing inspired music stories and live experiences, becoming a pioneer in the DIY digital filmmaker community. Commercial clients included Nike, iTunes, Coca Cola, Spotify, Amnesty International, Rock the Vote, and socially disruptive campaigns with The Yes Men. Throughout her career, Johns has been enlisted to collaborate with the world’s leading musical talent including Bono, Sam Smith, Childish Gambino, Solange, John Legend, and Gil Scott Heron. Her most recent collaboration with Max Richter is a feature documentary to be released in 2020. Her first feature documentary film, “I Am Thalente”, won the audience award at the LA Film Festival and reached #8 in the iTunes documentary charts. Johns received an Emmy Nomination in 2015 for Outstanding Directing of the television special, "Nostalgia, An Evening with Annie Lennox".

Buy Tickets Shiko Filmin Online

Regjisor

Natalie Johns

Producent

Stefan Demetriou

Julie Jakobek

Yulia Mahr

Oualid Mouaness

Kinematograf

Elisha Christian

Montazha

Michael Carter

Matt Cronin

Muzika

Max Richter

Shfaqjet dhe Çmimet

IDFA, Netherlands, 2019

Sundance, United States, 2020

Webfaqja Zyrtare e Filmit

https://www.maxrichtersleep.co.uk/

Kontakti

Dogwoof
Ground Floor, Overseas House
19 - 23 Ironmonger Row
London EC1V 3QN, UK
[email protected]