DOKUSTORIES

14/08/2022

ME SHUMË DASHURI, NGA DOKUFEST

Në edicionin e tij të 21- të DokuFest edhe njëherë e bëri Prizrenin qendër të kinemasë, priti dhe përcolli mysafirë nga e gjithë bota të cilët morën me vete pak nga filmat, dashuria dhe përkushtimi i njerëzve që e bëjnë këtë festival.

13/08/2022

NË PRITJE TË FITUESVE

Juria për ditë me radhë është kujdesur që sipas kategorive të ndjekë me vëmendje filmat me qëllim që çmimet të shkojnë në vendin e duhur e të jenë të merituara.

13/08/2022

T’I MBIJETOSH TË KALUARËS

Në vende ku plaga ende dhemb dhe është e hapur, të treguarit të të kaluarës është një detyrim, diçka që ndihmon në shërimin e këtyre plagëve.

13/08/2022

RREZIQET QË PARAQET ASBESTI ZBULOHEN PËR BREZAT E RI

Gjatë sesionit të pyetjeve dhe përgjigjeve pas shfaqjes së filmit në DokuFest, bashkëregjisorja e filmit, Nina Toussaint shpjegoi se forca kryesore shtytëse për të realizuar këtë film ishte informimi i brezave të rinj për rreziqet nga azbesti.

12/08/2022

“MBJELLA E PEMËVE” – HISTORIA E SHQIPËRISË KOMUNISTE

Përmes një metafore i gjithë filmi tregon kontekstin shoqëror të kohës, vuajtjen dhe nevojën për t’i shpëtuar xhelatëve.
Në një intervistë për DokuStories, Seferi tregon detaje nga filmi.

12/08/2022

SI TË LËSH GJURMË

Diskutuesit nisur nga eksperienca e tyre individuale sollën në vëmendje të publikut raste të ndikimit të këtyre filmave dhe u përpoqën të gjenin zgjidhje se si këta filma do të jenë në një të ardhme më shumë ndikues tek shoqëritë në të cilat jetojmë.

12/08/2022

KUR DY SUBJEKTE LIDERE BASHKOHEN, REZULTATI ËSHTË VLERË E SHTUAR

Industria e filmit ka dëshmuar pareshtur që ka ndikim depërtues në shoqëri dhe sipas drejtoreshës së marketingut në Neptun Kosova, Kaltrina Hoxha, kjo influencë pozitive i shërben dukshëm edhe komunitetit të biznesit.

12/08/2022

TA URREJMË URREJTJEN

“Qëllimi i projektit është ti sjellë bashkë të rinjtë nga Serbia dhe Kosova, nga mosha 18 deri 25 vjeç kundër narracionit të ashpër mediatik duke besuar që përmes artit dhe kulturës mund të munden të gjitha”, thotë Zana Arapi Xheladini nga DokuFest.

11/08/2022

SHPALOSJA E RASTIT TË PADREJTË GJYQËSOR NË RUSI

Në sesionin e pyetjeve dhe përgjigjeve, pas shfaqjes së filmit në DokuFest, regjisorja Anna Shishova, shpjegoi para të pranishmëve se filmi i saj tregon represionin e autoriteteve në Rusi.

11/08/2022

PARTNERITETI I NATYRSHËM 

Krenare Zajmi-Leti, Udhëheqëse e Njësisë së Marketingut në ProCredit në një intervistë për DokuStories shpjegon arsyet për partneritetin shumëvjeçar me DokuFestin.

11/08/2022

SI TË MOS HEQËSH DORË 

Pasditen e kësaj të mërkure në oborrin e shtëpisë së “Shani Efendi” një panel i përbërë nga 4 kineastë dhe i moderuar nga Dea Gjinovci solli në vëmendje pikërisht problematikat të cilat jo rrallëherë i vënë filmbërësit përpara dilemës nëse duhet apo jo ta fikin kamerën.

11/08/2022

ÇFARË NDODHI ME GRUAN? 

Përmes sekuencave të përzgjedhura nga filma të realizuar në vendet e Republikës së ish-Jugosllavisë të cilët kryesisht përkojnë me vitet 50-75 paraqitet dinamika e imazhit të gruas fuqizimi e më pas sërish shfuqizimi saj në produktet kinematografike. 

10/08/2022

EJA TAKO ARTISTIN 

Të pranishmit patën mundësinë të takoheshin dhe të zhvillonin një bisedë me dy artistë, mysafirë të festivalit siç janë  Maryam Tafakory dhe Morgan Quaintance. 

10/08/2022

NJË NATË PËR T’U MBAJTUR MEND

Ishte këngëtarja Edona Vatoci, e cila me vokalin e saj potent dhe në të njëjtën kohë engjëllor drithëroi trupat përreth.

10/08/2022

LIDHJA E EDUKIMIT ME ARTIN

Shkolla Verore Ndërkombëtare në Prizren ofron shtatë kurse që mbulojnë një gamë të gjerë fushash studimi, dhe në bashkëpunim me DokuFestin lidh edukimin dhe artin.

10/08/2022

PËRSE NA DUHEN FILMAT DOKUMENTARË?

Paneli i përbërë nga Maria Silvia Esteeve, Martin DiCicco, Jelena Maksimovic dhe Veton Nurkollari nën moderimin e Dea Gjinovci ndanë eksperiencat e tyre individuale gjatë procesit të filmbërjes. 

10/08/2022

TË PËRZIESH MEDIUMET 

Leksioni solli një analizë të funksioneve dhe përdorimit të produkteve kinematografike në hapësirat muzeale.

09/08/2022

GARA KOMBËTARE HAPET ME HISTORITË PERSONALE 

Përderisa regjisori Noar Sahiti me filmin “Koagulim” ka sjellë një autobiografi të shkurtër, filmbërësi Eneos Çarka me filmin “Kënga e Pëllumbit” ka prezantuar kërkimin e tij për historinë e dashurisë ndërmjet stërgjyshit dhe stërgjyshes së tij. 

09/08/2022

NJË DASHURI NË PRIZREN

Ditën e djeshme ishte një natë e paharrueshme dashurie dhe kërcimi teksa Hercules and Love Affair u hodhën në skenën e kinemasë Lumbardhi.

09/08/2022

FILM PËR LIRINË

“Journal about Želimir Žilnik”, i shfaqur në DokuFest, është dokumentar filmi rrugor përgjatë gjysmë shekulli filmografi të Zhelimir Zhilnik.

09/08/2022

DY NDODHI NËN NJË ÇATI 

Të dyja ekspozitat mund të vizitohen lehtësisht nga kushdo që është i interesuar të mësojë më shumë rreth historive të këtyre njerëzve, pasi vendosja e tyre në të njëjtën godinë dhe hapja në të njëjtën ditë nuk është aspak rastësore.

09/08/2022

DOKUFEST: FRYMËZIM PËR FILMBËRËSIT E RINJ

Një përzgjedhje e filmave të prodhuar përmes punëtorive të krijimit të filmave në Kosovë, Maqedoninë e Veriut dhe Serbi, si Future is Here X, Stories from the Region dhe Youth Film Camp do të shfaqen gjatë DokuFest.

08/08/2022

LE TË FLASIM PËR TË DREJTËN E AUTORIT 

Panelistët diskutuan rreth të drejtës së autorit si një temë aktuale që lidhet ndjeshëm edhe me industrinë kinematografike në Kosovë dhe mbarë botën.

08/08/2022

NJË AGJENDË PËR PUBLIKUN E VOGËL

Përmes programit “DokuKids” dedikuar fëmijëve, synohet angazhimi i tyre në çështje që prekin njësoj sa ata dhe të rriturit.

08/08/2022

ÇKA E VRAU ARKITEKTIN – NË KËRKIM TË PËRGJIGJEVE

Filmi ka të bëjë me jetën dhe punën e arkitektit dhe urbanistit Rexhep Luci, dhe historinë  e Prishtinës, qyteti që ai deshi dhe ku u vra në shtator të vitit 2000.

08/08/2022

MIRËNJOHJE EVROPIANE PËR PËRPJEKJET PËR RUAJTJEN E KINEMASË LUMBARDHI

Dorëzimi i çmimit u bë në Kino Bahçe në Prizren ku morën pjesë mysafirë nga Zyra e BE-së në Kosovë, përfaqësuesit rajonal të Eurpa Nostra, aktivistë të shoqërisë civile, etj.

07/08/2022

ME MANIFESTËN PËR TË QËNDRUAR DHE RIPARUAR 

Pasditen e kësaj të diele oborri i shtëpisë së “Shani Efendi” mikpriti miq nga Bienalja Nomade e Artit Kontemporan “Manifesta”.

07/08/2022

ÇFARË NA THOTË NJË FOTOREPORTER?

Fotoreporteri i mirënjohur Paul Lowe mbajti një ligjëratë duke marrë në referencë ciklin e tij të fotografive të titulluar “Siege of Sarajevo”

07/08/2022

DOKUMENTARI I GUXIMSHËM PËR KOMUNITETIN LGBTQ NË KOSOVË

Ky dokumentar ka shpalosur historitë intime të disa personave të komunitetit LGBTQ nga Kosova, që kalojnë nëpër kërkimin e pandërprerë të një vendi të sigurt që ua lejon të jenë vetja.

07/08/2022

VULLNETARËT, SHTYLLA E RËNDËSISHME E FESTIVALIT

Për organizatorët e DokuFest, puna dhe kontributi i vullnetarëve është një nga vlerat më të çmueshme të këtij festivali.

06/08/2022

PO PAS FILMIT, Ç’NDODH ME PERSONAZHET?

Pasditen e kësaj të shtune në oborrin e shtëpisë së “Shani Efendi” u mbajt diskutimi i dytë i DokuTalks, me panelin e përbërë nga 4 profesionistë të filmit dokumentar si Samir Karahoda, Dea Gjinovci, Marija Zidar, Ljubomir Stefanov.

06/08/2022

REBELIM I PËRDITSHËM PËR VLERA

Panelistët teksa janë përballur me pyetjen se si mund të krijohen praktika të reja për tu përballur me krizën aktuale, kanë sjellë shembuj nga puna e tyre e përditshme.

06/08/2022

T’I MBIJETOSH TEKNOLOGJISË

Aktivitetet e DokuTech startuan në mesditën e kësaj të shtune në ITP ku të pranishëm ishin të rinj nga anë e mbanë trojeve.

06/08/2022

DOKUNIGHTS ELEKTRIZOJNË DOKUFESTIN

Përgjatë gjithë festivalit, “Andrra” dhe “Lumbardhi Bahçe” do të presin e përcjellin emra kombëtarë dhe ndërkombëtarë artistësh për t’i bërë netët e qëndrimit në Prizren të paharrueshme.

06/08/2022

VERA NË PRIZREN SI E HUAJ VENDASE

Ndihem me fat që përjetoj Prizrenin për një vit të plotë dhe jam aq e lumtur që mund të marr pjesë dhe madje të kontribuoj në Dokufest, ngjarjen kryesore të qytetit. Festivali e transformon qytetin tërësisht dhe në këtë edicion na provokon me pyetjen delikate: Si të mbijetojmë?

06/08/2022

MES MIQSH, FILLON DOKUFEST

DokuFest nisi të premten mbrëma, me ceremoninë në “Lumbardhi Bahçe” që mblodhi bashkë miq nga anë e mbanë globit, duke i çelur udhën një morie aktivitetesh të këtij edicioni.

05/08/2022

“ZJARRI I DASHURISË” NDEZ PROJEKTORËT E DOKUFEST

“Fire of Love” është filmi që hap maratonën e filmave të këtij edicioni të DokuFest.

05/08/2022

SI TË MBIJETOJMË?

Në këtë edicion të 21-të të DokuFest “Si të mbijetojmë?” është pyetja që jo pa qëllim ngrihet, për të reflektuar e nxitur sadopak procesin e katarsis tek cilido individ.

04/08/2022

EDHE PAK ORË, DOKUFEST ËSHTË GATI

Për qytetin këto ditë janë më të bukurat e tij, pasi pret mysafirë nga e gjithë bota.

03/08/2022

DOKUFEST RIKTHEHET, MË I PLOTË, MË I GJALLË

Në këtë edicion të 21-të, unik të DokuFestit, ju ftojmë të vini për filmat duke ju premtuar se do të qëndroni e do të riktheheni për njerëzit, atmosferën, Prizrenin, Kosovën…