Orari Interaktiv

10:30
Lumbardhi Indoor

Në shikim të parë, duket që SQUARE jeton në mes të kaosit dhe ndryshimeve të pafundme. Por pastaj, ne mund të vërejmë që sistemet në të cilat ai funksionon, përsëriten vazhdimisht, fut një rutinë, hipnotizo pa lejuar asnjë lëvizje.

Squaring the circle

Në një botë të ngjyrosur me asfalt, veturat ikin vetëtimthi nëpër fshat. Gjyshi dhe Gjyshja jetojnë një jetë të gërryer nga tymi i liruar.

A world that flew away on the back of a cow

Një portret poetik dhe nostalgjik i fëmijërisë i parë përmes syve të motrave dhe vëllezërve. Një pasdite e bukur me diell. Një grumbull fëmijësh po luajnë futboll në oborr. Ndërkohë në një apartament të mbyllur, një djalë po kujdeset për motrën e tij më të vogël. Pas derës së mbyllur djali dhe vajza fillojmë një lojë të tyren. Çka fshihet pas lojërave të fëmijëve?

Skinny

Gjatë një pushimi me diell, një tufë turistësh luftojnë për të braktisur jetët e tyre të zëna të qytetit, dhe mungesa e detyrave ditore i lë ata të humbur në një vend të parehatshëm dhe të frikshëm. Sapo të mësojnë të ngadalësojnë, mund të gjejnë ca bukuri në këtë vend dhe në këtë moment.

Intermission Expedition

Një film i shkurtër i animuar që eksploron dinamikat grupore. Si e përcaktojmë veten kur jemi të barabartë?

Kids

Në Kinë, në vitet e hershme 1990, një djalë i vogël dhe familja e tij sapo kanë ardhur të jetojnë në një kompleks të madh fabrike. Teksa ai eksploron mjedisin e tij të ri, ai takon djem të tjerë të moshës së tij duke luajtur ping-pong – dhe zbulon që ata janë të fascinuar nga një vajzë e vogël e bukur që i kalon ditët duke shikuar nga dritarja e një apartamenti lartë. Duke dashur të dijë më shumë për vajzën, ai del me mënyrën e vetë unike e fillimit të shoqërisë me të.

Angel's Mirror
12:00
Shtëpia e Kulturës

Filipin 15 vjeçar e rrahin mbi një urë këmbësorësh pranë lagjes së tij. Për tu hakmarrë, babai i tij merr me qera një bilbord në mes të lagjes me informatën lidhur me shpërblimin për ata që ndihmojnë t’i gjejë banditët. Ai fillon një luftë lokale, pjesë e të cilës nuk dëshiron të jetë Filipi. Një tregim i thjeshtë i moshës transitore i frymëzuar nga ngjarje të vërteta nga reportazhi “Djemtë me Flutura” nga Jacek Hugo-Bader.

Boys with Butterflies

Një nënë zbulon se diçka i ka ndodhur vajzës së saj, në moment e tërë qenia e saj bëhet qenie e një nëne.

Mother of

Njerëzit vijnë, njerëzit shkojnë – Megjithatë të gjithë lëvizin në drejtimin e njëjtë. Ne të gjithë ndajmë diçka për të cilën nuk jemi të vetëdijshëm, duke krijuar një fotografi të madhe të cilën nuk mund ta shohim. Filmi eksploron idenë se si të gjithë janë të lidhur në një mënyrë që mund të mos e kuptojmë. Duke ndarë kohën, hapësirën dhe lëvizjet, ne mbulojmë njëri tjetrin dhe krijojmë një fotografi më të madhe.

Synchronicity

Jonathas është adoptuar por pastaj është kthyer për shkak të rrugës së tij “ndryshe”. I frymëzuar nga ngjarje të vërteta.

The Orphan

Në një dimër të zakonshëm kinez, një nxënëse e shkollës së mesme të ulët të një qyteti të vogël, YU, përpiqet të ndërpresë grupin shkollor të vallëzimit dhe aerobikut.

She Runs
Kino Klub

Patrulla kufitare e SHBA po debaton për tetë dizajnet e prototipave, për të ndërtuar murin në kufirin meksikan. Në mënyrë që të zgjidhet fituesi, oficerët përpiqen të kalojnë nëpër struktura, duke përdorur teknika të mësuara nga imigrantë dhe dilerë droge.

It's Going to Be Beautiful

Në mes të viteve 2010 dhe 2013 mbyllen dy spitale të rëndësishme psikiatrike në Meksikë. Liliana ishte një paciente në të dyja për shkak të çrregullimeve të personalitetit. Pa opsione tjera për tu hospitalizuar dhe me rrezikun e pashmangshëm për përsëritje, ajo dhe prindërit e saj përballen me trajtimin në shtëpi, me ndihmën e miqve dhe familjes së tyre.

Away from Meaning
14:00
Shtëpia e Kulturës

Anouck është një vajzë e dorëzuar, e ndarë në mes të dy dashurive, dy dhunave: mashkulli i saj, një rojtar tërheqës, dhe vëllai i saj i vogël, një këlysh i ri i çmendur. Natën kur djali bëhet 18 vjeç, ky trekëndësh delikat shpërthen, revolta e Anouckit po vjen...

RELEASE THE DOGS

Një grua i jep zë tekstit "The Years" të Annie Ernaux, disa fragmente të përmbledhura në brigjet e një Sardinie të përjetshme. As fjalët, as pamjet, të nxjerra nga filmat e familjes, nuk pritet ta plotësojnë rrëfimin e historisë së saj: vendet nga e shkuara e saj. Malet në bregdet, një peizazh detar, kopshtet, terrasat, dhomat e një apartamenti dalin si reflektime të një kujtese të copëtuar dhe vazhdimisht të ndryshueshme, e zbuluar nga një dritë e re. Detajet në secilin gjest, në secilën fytyrë, të ndjenjave të një jete të jetuar në mesin e familjes, të rigrumbulluar dhe çliruar nga konteksti i tyre origjinal, bëhen elemente ekspresive të një rrëfimi që është edhe zbulim personal edhe rrëfim kolektiv.

THE YEARS

Macho është një djalosh i varfër, i cili i lë mësimet për të punuar në ndërtimtari. Rrezja e vetme e dritës për të është e dashura e tij, Donna. Megjithatë, ajo është e turpëruar nga nëna e tij, e cila punon si portiere në shkollën e tyre. Macho duhet të zgjedhë në mes të nënës dhe dashurisë së tij, dhe ai e gjen mënyrën e vet se si të përballet me emocionet e tij.

SHAME

WHAT’S THE DAMAGE është një propozim dhe provokim, si përgjigje ndaj krizave të vazhdueshme nën patriarkinë e bardhë, duke transmetuar dhe zmadhuar ndjenjat dhe gjestet e ankthit kronik, protestës dhe mospajtimit. Thirrjet në gjyq dhe stuhitë e kundërpërgjigjes së Phillipsonit përmes gjakut menstrual, duke u ngritur kundër trapave të lidershipit, vorbullave të qara, orangutangëve të dobët, bankënotave me dhjam kafshësh, superhënave në përparim, picave dhe dronëve.

WHAT'S THE DAMAGE

Çka do me thënë të jesh i huaj në shtëpinë dhe vendin tënd? Prisoner of Society është një udhëtim intim në botën dhe mendjen e një gruaje të re transgjinore, e zënë në grackë në mes të dëshirës së saj personale për liri dhe pritjeve tradicionale të prindërve të saj që kërcënon unitetin e tyre.

PRISONER OF SOCIETY
Kino Klub

Richard Rothstein, autor i “The Color of Law”, rrëfen një film me dizajn të lëvizjeve të shpejta që ilustron historinë e harruar se si të gjitha zonat metropolitane të kombit izolohen nga izolimi “de jure”, politika e hapur racore nga qeveritë federale, shtetërore dhe lokale. “Segregated By Design” eksploron personazhe të ndryshme që i përkasin izolimit residencial si shumë politika të New Deal, teknika të zonimit racor si vendosja e vijave të kuqe, krijimi i lagjeve të varfra, shitja e pronave vetëm për një racë, spastrimi lagjeve të varfra, dhuna e sponzoruar nga shteti, hendeku i madh në pasuri në mes të familjeve të bardha dhe familjeve afrikan-amerikane, efektet e izolimit dhe kompensimi kushtetues për izolimin jo-kushtetues.

Segregated By Design

Me qasje të paprecedentë në punimet e brendshme të KKK në vitet 1970, filmi paraqet depërtimin e sinqertë dhe befasues në përfshirjen e Klanit në vrasjet e dy luftëtarëve bardhë e zi të lirisë në Alabama. Një debat i filmuar në mes të David Duke dhe Jesse Jackson në Çikago nënvizon qasjen e çuditshme të Dukes për historinë gjarpëruese amerikane për të arsyetuar besimin e tij në konceptin përçarës “të ndarë por të barabartë”. Ka shumë paralele në mes të “The New Klan” dhe dëshmisë në rritje për të shprehur mungesë tolerance në klimën aktuale politike. Ky film i ruajtur bukur na lejon të shikojmë në të shkuarën tonë për ta informuar të ardhmen.

The New Klan, Heritage of Hate
15:00
GjirafaVideo VR Cinema

Me “O-në” me famë botërore të Cirque du Soleil në Bellagio në rolin kryesor, Dreams of “O” kap një tablo sureale dhe amfibe të personazheve tekanjoze ndryshe nga çdo tjetër. Për këtë bashkëpunim në mes të Samsung Gear VR, Felix & Paul Studios dhe Cirque du Soleil, një kamerë VR nënujore me shpejtësi të lartë ishte ndërtuar nga grumbullimet nga ana e stuios filmike, për të qenë në gjendje që të kapen koreografitë komplekse dhe të ndërlikuara të ujit të paraqitura në këtë përvojë – është kamera e parë e llojit të saj brenda mediumit të realitetit virtual. Shtrëngohuni për një udhëtim të lehtë dhe fantastik vizual që ju ngrit në ajër me zhytje të guximshme, dhe nën ujë për sekuenca magjepsëse ujore.

Dreams of 'O'

Një pemë misterioze ruan një pyll teksa njerëzit i përshkojnë shtigjet e tij, duke planifikuar zona ndërtimore dhe duke kërkuar një person të humbur. Teksa civilizimi shpaloset me ngadalë, dalin dinamika të reja të qeta. Floodplain vendoset kundër një krize mjedisore të krijuar nga njeriu dhe eksploron marrëdhëniet tona me njëri tjetrin në fund të natyrës. Nëse nuk mund të jemi më ata që ishim, a mund të bëhemi vërtetë diçka e re? A mund të jemi pyll, apo gur; a mund të jemi një mori organizmash; a mund të jemi asgjë? A mund të jemi diçka që nuk e dimë akoma se mund të jemi?

Floodplain

Një person i cili do të tregojë një histori për të qenit i zënë kurth në një kuti këpucësh. Dhe që në momentin tjetër ai bëhet protagonist në tregimin e tij të pa treguar ndonjëherë. Edhe më keq, ai kërcënohet nga vetja e vet mesatare e cili vjen për të marrë jetën e tij. Me Heroes of Night and Tragic, grupi kroat teatral eksperimental Ateatar vërteton se nuk ju duhet kamerë 360 për të xhiruar video 360, dhe e hap shtegun për kreativitetin e pakufizuar të VR.

Heroes Of Night and Tragic

Kinoscope është një përvojë VR që i zhyt shikuesit në një univers plot jetë e plotë ngjyra për të zbuluar historinë e kinemasë i drejtuar nga zëri i legjendës së Hollivudit Dean Tavoularis, dizajnerit të produksionit filmik puna e të cilit është shfaqur në arka të hiteve të shumta si filmat The Godfather, Apocalypse Noë, The Brink’s Job, One from the Heart dhe Bonnie and Clyde.

Kinoscope

Overview është një përvojë narrative 30 minutëshe për objektet e kozmosit, nga planetët e Sistemit tonë Diellor deri të galaktikat përtej Rrugës së Qumështit. I krijuar nga Orbital Views dhe regjisori i filmit Paul Mezier me një ekip shkencëtarësh që shfrytëzojnë të dhënat nga NASA dhe Agjencia Hapësinore Evropiane, Overview është një aventurë e saktë dhe poetike për të gjitha moshat. Sa e madhe është galaktika jonë? Sa jemi ne larg prej Diellit? Si është ndjenja e të qenit brenda një mjegulle? Përgjigjet në këto pyetje, mund ti gjeni tani, nga perceptimi juaj. Shumë më shumë se një dokumentar, Overview është një simulim kredhës në kohë reale i testuar me astronautë. Është udhëtimi drejt yjeve që të gjithë e kemi ëndërruar.

Overview
16:00
18:00
Lumbardhi Indoor

Astronautët e shkretëtirës së Omanit. Apo mos është Marsi? Beduinë, anije kozmike, anije shkretëtire, dy vajza të reja të pasionuara pas hapësirës dhe një regjisor i humbur duke reflektuar për vendimet dhe frikërat në këtë Univers të madh, dhe marrëdhënia në mes të eksplorimit, kolonializmit dhe lirisë.

Mars, Oman

Skenaristi dhe regjisori debutues Frank Beauvais krijon një ese të shkëlqyer e fshikulluese që rrëfen një krizë të thellë personale të cilën e përjetoi derisa jetonte në një fshat të izoluar francez. Pasi e lë i dashuri dhe babai i vdes përpara tij, Beauvais fillon të shikojë katër apo pesë filma në ditë, fiksion, dokumentarë bile edhe porno të vjetër shpesh në mes të natës. Rrëfimi i guximshëm dhe hipnotizues i Beauvais vendoset mbi klipe nga 400 filma që regjisori francez i shikoi gjatë periudhës së katër muajve të errët.

Just Don’t Think I’ll Scream
Shtëpia e Kulturës

Në një shfaqje të vërtetë me fishekzjarre të portreteve digjitale të vetvetes, qindra selfi të çuditshme, sikletosëse dhe tepër shqetësuese janë renditur në një përmbajtje unike të një filmi të shkurtër. Foto teke, të përpunuara artistikisht, konsolidohen për të formuar një ngërdheshje të kobshme që i merr dritën ferrit të ekzistencës njerëzore.

Selfies

Një diplomat i bardhë arrin në Afrikën Qendrore. Ai ka blerë postin e ambasadorit dhe pretendon të jetë afarist në një mision diplomatik. Zyrtarisht ai është atje për të themeluar një fabrikë që prodhon çibritë - kjo, për të punësuar vendasit dhe për ti mësuar se si prodhohen çibritët. Jo zyrtarisht ai është atje për të fituar qasje në rezervat e mëdha të diamanteve.

The Ambassador
20:00
DokuKino Plato

Në rrojtoren e tij, Bashkimi kallajit me flokë e zemra. AI ndanë filozofinë e jetës me klientët e tij, të cilët i trajton si mysafirë dhe shpalos projektin e tij të radhës: xhirimi i një filmi. Si regjisor dhe protagonist ai ndërrohet nga të qenit një figurë margjinale në të pasurit rol kryesor në një eksplorim estetik të koncepteve të mëdha në jetë.

Bashkimi United

Filmi merret me Rronin, një djalë i ri shqiptar nga Kosova që përballet me pritjet e tij për të shkuar ilegalisht në Gjermani.

Far

Një grua e moshuar po përcillet nga afër nga një i ri, i cili në të vërtetë sillet si një që kujdeset për të. Më vonë, ai takon një hajn të zakonshëm dhe i kërkon atij të hyj me forcë në banesën e të moshuarës. Ai ia del ta bind hajnin ta kryej vjedhjen edhe pse ky i fundit shpreh mosdashje. Pas një jave, hajni ia del të kryej aktin e ligë. Shpejt pas tij, e moshuara sëmuret. Hajni e gjen veten në situatën e marrjes së VENDIMIT që i ndryshon jetën.

Decision

Një udhëtim në kohë. Duke zgjedhur gjendje të ndryshme mendore. Duke e bërë të dukshmen, të padukshme. Duke i dhënë zë të pazëshmes. Një udhëtim nëpër mendje.

Through the Mind

Gjatë ditëve të fundit të dimrit dy të rinj aktorë kosovarë gjejnë ca material ndërtimor të braktisur pranë rrugës. Derisa ëndërrojnë për tu larguar nga vendi pa bezdinë e vizave ata vendosin të marrin copat me vete. Në një ndërtesë të braktisur ata fillojnë ndërtimin me pjesë të ndryshme duke ndërtuar raketën e vet për një person – derisa u paraqiten tregimet nga e shkuara. Të dy djemtë vendosin që raketa duhet të niset nga maja e malit më të lartë në Kosovë, Bjeshkët e Nemuna mitike. Pas një ecje të frikshme për në maje të Bjeshkëve të Nemuna, njëri nga djemtë do të niset në të ardhmen e re.

Toni and Bleri
22:00
DokuKino Plato

Një grup të rinjsh nga Kigali takohen te shtëpia e shokut të tyre të vdekur për ngjallje. Edhe pse ka vdekur në moshë të re, ai ka jetuar një jetë vetmitare në një shoqëri konformiste. Ata kalojnë natën në kujtim të tij dhe trashëgimisë së tij krijuese, duke reflektuar për shtigjet e tyre të jetës.

I Got My Things And Left

Pasi një vajzë e re bëhet përgjegjëse për goditje dhe ikje, gjëra të çuditshme dhe drithëruese fillojnë të ndodhin...Një triller i vogël për njerëzit që jo gjithmonë janë më të mirët për të marrë vendime.

Good Intentions

Phnom Penh natën. Tre valltarë të rinj hip-hopi vozisin një motoçikletë të vetme dhe ndalojnë në një rrugë të baltosur shkretëtire. Nick i lë të tjerët duke kërkuar një iPhone që ka dëgjuar se është humbur në këtë zonë. Piseth dhe Thy diskutojnë për shpresat dhe dyshimet e tyre, dhe Piseth i tregon lëvizjet e tija më të mira si Michael Jackson. Ata takojnë Leakhena, një shitëse e re rrugësh karroca e së cilës është e mbushur me ngjyra.

New Land Broken Road

21 maj 2017, Mapusa-Goa, Indi Një natë e zakonshme fillon të kthehet në një tepër dramatike për Ketanin, një imigrant nga Maharashtra, kur një sulm anonim në veturën e tij merr vëmendje të tepruar në lagjen konformiste të Goas. Ftohtësia e frikshme troket kur i tërë lokaliteti e thërrasin Ketanin e ai ka ngecur me dashnoren e tij në dhomën e tij të vogël me qera derisa gruaja e tij shtatzënë ka shkuar në shtëpinë e prindërve.

A Cold Summer Night