04-12 AUGUST / PRIZREN, KOSOVO

 

04-12 AUGUST / PRIZREN, KOSOVO

In search of the Ottoman Empire: EYE Film Institute Collection

DokuFest ka knaqsin t vazhdoj bashkpunimin me Institutin e Filmit EYE nga Amsterdami n sjelljen e nj przgjedhjeje t filmave t restauruara arkivore q prshkruajn jetn gjat epoks Osmane, t titulluar N krkim t Perandoris Osmane (In Search of Ottoman Empire). Kuratorja e EYE FILM INSTITUTE, Elif Rongen do t udhtoj n DokuFest pr t prezantuar personalisht programin q do t shoqrohet me muzik live, t kompozuar dhe performuar veqanrisht pr kt shfaqje nga dy muzikant kosovar. Kjo shnon vitin e dyt t bashkpunimit mes DokuFest dhe Instituti t Filmit EYE.